Takvim

« Mayıs 2021 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
09 May 2021 In Genel Merkez Haberleri

Döner sermaye ek ödemesinin 1 Nisan’dan itibaren 4 ay daha uzatılarak tavandan ödenmesine devam edilmesi için Resmi Gazete’de yayımlanan kararının beraberinde soru işaretlerine de neden olduğunu belirten Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, döner sermaye ek ödemesinin tavandan 4 ay daha ödenebilmesi için uzatılmasına sevinemediklerini belirterek, bu yönetmeliğin sağlık teşkilatlarında çalışma barışını bozucu niteliğe sahip olduğunu söyledi.


Sağlık teşkilatlarında çalışanların mevcut yönetmelik nedeniyle mağdur olacağına dikkat çeken Taşkın, bu yönetmeliğin birinci basamak sağlık teşkilatlarında çalışanları yok saydığını ve ek ödemenin idarecilerin inisiyatifine bırakılması nedeniyle haksızlığa yol açacağını belirterek kabul edilmesinin vicdanen mümkün olmadığını söyledi. Yayınlanan ek ödeme yönetmeliğinin Aile Sağlığı Merkezlerini (ASM) ve üniversite hastanelerini kapsam dışında bıraktığını, Yardımcı Hizmetler Sınıfı ile İdari Hizmetleri Sınıfını adeta yok saydığını belirten Taşkın, sağlık teşkilatlarında çalışanların adil ve hakkaniyet ölçüsünde bir ödeme sistemi beklemelerine rağmen yeni yönetmeliğin bunlardan uzak olduğunu ve sorunların üzerine yeni sorunlar eklediğini belirterek şunları söyledi:


“Sağlık teşkilatlarında döner sermaye ek ödeme yönetmeliği kangren halini aldı. Sorunlar çözülmüyor, taleplerimizi dikkate almıyorlar. Bu nedenle sorunların üstüne yeni sorunlar ekleniyor. Sağlık teşkilatlarında çalışanların sorunları nedense göz ardı ediliyor. 04.03.2020 tarihli ve 31058 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ e geçici bir madde eklenerek 01.04.2021 tarihinden itibaren 4 ay süreyle tavandan ödenmesine karar verildi. Ancak yönetmeliği incelediğimiz zaman yeni sorunların ortaya çıktığını görüyoruz. Diğer bir husus ise ek ödemenin Ocak ayından itibaren değil de 1 Nisan’dan itibaren başlatılıyor olmasıdır! Çünkü yaz mevsiminin başlamış olması nedeniyle sağlık teşkilatlarında çalışanların hem izin dönemi hem de vergiye girdiği dönemdir! Burada sağlık çalışanlarının ek ödemelerinden kesinti yapılacak olması mı düşünülmektedir?


Anadolu Sağlık Sen olarak Sağlık Bakanlığından açıkça talep ediyoruz ki bu yönetmelik haksızlığa neden olacaktır. Adaletli dağıtımı engelleyecek istisnalar mevcuttur! Sağlık teşkilatlarında çalışanların tamamının memnuniyetini sağlayacak adil bir dağıtım sisteminden yanayız.”

 

09 May 2021 In Genel Merkez Haberleri

Son zamanlarda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Mardin-Midyat Devlet Hastanesinde görevli bazı sözleşmeli bakım hizmetleri müdürleri ve supervizörler pozisyonundaki kişiler tarafından Anadolu Sağlık Sen üyelerine baskı yapıldığı yönündeki şikâyetlerin arttığını belirten Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, kurumlarda sendikaların üye tespit tarihi yaklaştıkça sözleşmeli idarecilerin yetkili sendikanın yönetim kurulu üyesi gibi davranarak asli görevlerini bırakıp sendika üyelerine baskı yaptığını söyledi.


Anadolu Sağlık Sen üyelerine mobbing uygulandığını söyleyen Necip Taşkın, bu tür baskıların sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozduğunu, çalışma barışını olumsuz etkilediğini ve verimi düşürdüğünü belirterek, sözleşmeli idarecilerin atamalarında ehliyet ve liyakate önem verilmesini bunun için istediklerine vurgu yaparak şunları söyledi:


“Liyakatsiz sözleşmeli idareciler sadece kendilerinin atanmasını sağlayan kişilerin emrine hizmet ediyorlar. Bunlara asli görevlerini yapmalarını bir kez daha hatırlatıyorum. Sendikacılık yapmak isteyenler o görevi bırakıp sendika yönetimlerinde görev alsınlar. Sendika Yönetim Kurulu Üyesi gibi davranan bazı sözleşmeli idareciler görevlerini kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yapmak zorundalar. Bunlar, ne yazık ki bulundukları görevin hakkını vermek şöyle dursun çalıştığı kurumun kanun ve yönetmeliklerini, sendikalar yasasını bile bilmiyorlar ve suç işliyorlar. Pandemi sürecinde ağır koşullarda görevlerini yapmaya çalışan sağlık çalışanlarına idarecilerin sendika baskısı da eklenince psikolojik olarak yıpranıyorlar. Yetkili sendika temsilcileri ve idareciler sendikalarından istifa eden sağlık çalışanlarına baskı yapmayı bıraksınlar. Bu yaptıklarının suç olduğunu bilmelerini istiyorum.


Sözleşmeli bakım hizmetleri müdürleri ve supervizörlere çağrıda bulunuyorum: Sizler asli görevinizi yapın. Sendikacılığı bırakın, bu işi sendikacılar yapsın. İşyerlerinde çalışma barışını bozmayın. Sizler, hizmetin aksamaması için çalışmak zorundasınız. Personelin moral, motivasyon ve verimini üst düzeye çıkarmak zorundasınız. Sadece işinizi yapın. Aksi halde hukuk önünde hesap verir ve sonuçlarına da katlanmak zorunda kalırsınız.”